česky 
 

CHOV

Majitelé border kolií jsou právem pyšní na jejich inteligenci, dobrou ovladatelnost a příjemnou povahu. Za tím vším je třeba vidět trpělivou práci chovatelů a původní přísný výběr zaměřený pouze na požadované předpoklady chovných zvířat. Jen tak se podařilo tomuto plemeni dát dobrý genetický základ.

Border kolie je oproti jiným plemenům psů oficálně uznaným plemenem psa poměrně krátce a přesto se velmi rychle zabydlela v Evropě i jinde ve světě. Doufejme, že se obliba plemene nestane border kolii osudnou, tak jako se tomu stalo v minulosti u jiných plemen psů.

Protože border kolie je výjimečným plemenem psa s typickými vlastnostmi, které se snažili její příznivci registrovaní v klubech udržet, měli by všichni skuteční obdivovatelé a milovníci tohoto plemene minulost border kolie respektovat a zodpovědně se rozhodnout, zda chtějí ve stopách nadšených přízivců tohoto plemene pokračovat. Průkaz původu Vám totiž zajistí, že zvíře pochází z kontrolovaného chovu, kdy jsou sledovány kriteria pro chov s cílem udržet toto plemeno i v budoucnosti v jeho ryzí pravé podobě. To znamená, že byli spojeni psi a feny, kteří zdravotně, povahově a vzhledově odpovídají standartu plemene, chovatel dostal oficiální povolení psa a fenu připustit.

Ačkoliv je v ČR border kolie chována teprve krátce, přesto jsou již nabízena v inzerci levná štěňata bez průkazu původu po údajných rodičích s průkazem původu. Pokud se nejedná o křížence, což zjistíte teprve tehdy, když štěně dospěje, bohužel se jedná o potomky border kolií, které nebyly z nějakého důvodu shledány chovnými a byl rozhodnuto, že nebudou připuštěni do chovu a jejich potomci nezískají průkaz původu. Obvyklou příčinou nepřipuštění border kolie do oficiálního registrovaného chovu je zdravotní vada – všichni psi majitelů se zájmem o oficiální registraci a chov musí splnit zdravotní testy, sledují se výsledky displazie kyčelních kloubů a nemoci očí. Protože plemeno je v ČR opravdu poměrně krátce a zajistit registraci čistokrevným štěňatům je jen otázka výsledků zdravotních testů u rodičů, je namístě varování před koupí takto laciného štěňete bez průkazu původu. Částka, kterou ušetříme při koupi štěňátka nestojí za zdravotní problémy (u těchto štěňat se velmi často objevují geneticky podmíněná onemocnění, díky kterým nebyli rodiče do chovu připuštěni) a náklady případné léčby, jejíž šance jsou mizivé. Pořizovací cena je zlomkem finanční částky, kterou zaplatíte za léčbu takového štěněte. Do oficiálního chovu také nejsou připouštěny border kolie nesplňující standart plemene, bázliví nebo agresivní jedinci – takoví psi a feny jsou z chovu nekompromisně vyloučeni a jejich potomci nemohou mít oficiální průkaz původu.

Délka života

Border kolie patří ke středně dlouhověkým psům, znamená to, že v ideálních podmínkách se dožívají 14 až 16 let. Pracovně využívané border kolie dokáží dobře pracovat nebo se úspěšně účastnit soutěží i ve věku 9 – 12 let. Své stáří by měla border kolie trávit mezi svými lidmi a v prostředí, na které je zvyklá. I v pokročilém věku je milým společníkem, který předvídá povely a má silnou vazbu na svého pána, rodinu a prostředí, kde strávila celý život.

Největším nebezpečím pro border kolie jsou auta. Bohužel, mnoho border kolií skončí svůj život pod koly aut. Ty border kolie, které mají silně vyvinuté pastevecké vlohy se snaží auto pronásledovat a předběhnout – zastavit jej, jako ovci. Proto jsou obvykle autem sraženy. Všichni majitelé štěňátek tohoto plemene by měli věnovat velkou pozornost tomu, aby jejich border kolie již ve štěněcím věku neměla možnost auta pronásledovat a byla rozumně usměrněna.

Podmínky zařazení do chovu

aktuality
V případě zájmu o štěně nás můžete kontaktovat.
[24.06.2022]
Máme štěňátka - vrh M
[11.10.2021] rodiče: Ahoi Ambra Professional + Lucky for You Sweet Like Chilli (import Maďarsko)
Aktuálně jsou v chovatelské stanici štěňátka právě na prodej !
[29.09.2021] Více info telefonicky 602 368 265
Máme štěňátka
[13.09.2019] Nabízíme štěňátka narozená 11.7. 2019 - k odběru. Předpoklad velmi příjemné povahy, více informací telefonicky 602 368 265 nebo 602 888 511. Budeme se těšit na nové majitele !
Přehled odchovů
[24.11.2018] Doplnila jsem přehled odchovů
 
  

AMBRA © 2009 ambra@psiskola.cz | Věra Brunclíková | +420 602 368 265
Mezinárodně uznaná chovatelská stanice reg. číslo 1403/97 založena 18.7. 1997 - odchovány vrhy A - H
Psí škola | Border kolie
Chov