česky 
 

PROČ ŠTĚNĚ S PP

Chcete border kolii bez průkazu původu ?

 

V současné době je v ČR v plemenné knize oficiálně registrováno cca 5000 border kolií s průkazem původu.  Popularita plemene v ČR stále stoupá a border kolie se stává módním plemenem podobně jako před lety dalmatin (v době filmu 101 dalmatinů), retrívři, parson a jack russel teriéři. Módnost plemene s sebou nese pro plemeno velké nebezpečí. Proč ? 

Zvýšená vlna zájmu o štěňata určitého plemene nahrává tkzv. množitelům, kteří mají chuť reagovat na poptávku a produkovat štěňata bez papírů jako na běžícím pásu,hlavně, aby jich bylo co nejvíc.

Feny, které jsou opakovaně každé hárání nakrývány a čeká se, až zabřeznou jsou často matkami v nevhodném věku, bez řádného vyšetření kloubů a očí, bez ohledu na dědičné choroby, které předávají, protože se předpokládá, že o štěňata bez průkazu původu bude zájem.  Mnoho lidí nakryje své feny hlavně bez ohledu na to, jaká štěňata vyprodukují a naprosto bez ohledu na povahu těchto zvířat. Poptávka je uspokojena – v inzerci je v současné době mnoho štěňátek border kolie bez průkazu původu a prodávající o nich vyprávějí neuvěřitelné pohádky ! 

Tato štěňata budou za cenu 3 – 5 tisíc Kč prodána. Mnoho zájemců z řad laiků, kterým se border kolie líbí dojde k závěru, že prostě průkaz původu nepotřebují, protože výstavy neplánují a štěně je moc roztomilé, líbí se jim. Plemeno je tedy šířeno mezi  pejskaře lavinou štěňat bez průkazu původu. VĚTŠINA TĚCHTO ŠTĚŇAT MÁ VÝRAZNÉ PROBLÉMY S POVAHOU nebo zdravotní poroblémy, které se projeví časem - dysplazie kyčelních kloubů a problémy se slepotou ! 

Postupně se dostaví zklamání – tohle má být nejchytřejší pes na světě, který odezírá z úst majitele povely a předvídá je předem ? Během několika let je ze štěněte dospělý pes a protože slušný majitel má ke svému pejskovi citovou vazbu, snaží se zdravotní problémy kulhajícímu a poloslepému nebo slepému zvířeti ulehčit, zákal na očích totiž dost bolí. Postupně se mezi pejskaři také  rozšíří zpráva, že border kolie jsou šílené – stále potřebují něco dělat, jsou hyperaktivní, koušou doma věci a perou se se psy, nejsou dobře ovladatelné, stále štěkají, jsou nervózní a mají problémy s klouby a slepotou. Plemeno získá špatnou pověst díky stovkám jedinců, kteří takoví skutečně jsou – až na jednu důležitou věc, nemají průkaz původu ! Matky a otcové těchto štěňat nikdy nebyli na bonitaci a komise nikdy nehodnotila jejich povahu, nikdy nepředložili výsledky svých zdravotních vyšetření, nemají testy DNA a poradce chovu nikdy neschválil jejich spojení .  Bohužel, tato štěňata se budou rodit a prodávat tak dlouho, dokud se najdou lidé, kteří si je budou kupovat.

 

Pravé border kolie, které jsou výsledkem pečlivé chovatelské práce, plánovaných spojení rodičů, se zdravotními testy, vynikající povahou posouzené bonitační komisí našeho klubu border kolií (BCCCZ)  a které předávají  svou úžasnou povahu i schopnosti  svým potomkům s průkazem původu dál mohou dát svým chovatelům nádherná perspektivní štěňata s vynikající povahou.

Stanovy klubu chovatelů border kolií, kteří chovají štěňata s průkazem původu neumožňují registrovaným chovatelům a členům klubu nakrýt fenu při každém hárání, ale jen jednou za rok. Množitelé jsou schopni své feny strhat a krýt je každé hárání, dokud poptávka po borderkách trvá. Nikdo je nekontroluje.

Štěňata s průkazem původu jsou pro každého chovatele odměnou za jeho chovatelskou práci – kontroly veterinářů u nás doma, vyplňování papírů a papírů a papírů, ranní vstávání na výstavy, stovky kilometrů za volantem při cestách na výstavy -  závody – bonitaci - setkání přátel plemene -  tréninky …

Proto, aby se zdraví v chovu udrželo, provádíme u tohoto plemene povinné zdravotní testy.  V naší republice se chovatelé border kolií dobrovolně sdružují v klubech tohoto plemene a  je nutné dodržovat ,, pravidla hry ´´ pro chov border kolií s průkazem původu - u border collie se provádějí testy CEA, PRA a DKK. Zdravotní stav chovných jedinců i štěňátek  je tedy  pod kontrolou klubu, který má svá přísná pravidla a je tomu dobře. Prvořadým zájmem v chovu BC je zdraví. Všechny naše border kolie v chovatelské stanici Ambra mají zdravotní testy, některé musíme dle stanov klubu pro chov i pravidelně opakovat. Psi a feny v naší republice, kteří mají nevyhovující výsledky (které nejsou pouhým okem viditelné) jsou vyřazeni z chovu.

Pokud majitel border kolie chce mít štěňátka s průkazem původu nemusí mít u svého psa žádnou zkoušku, dokonce ani nemusí na výstavu - potřebuje jen výborné výsledky zdravotních testů a předvést psa komisi při bonitaci (záležitost u jednoho psa na pět minut) + samozřejmě přijet na místo, kde se bonitace koná. V průběhu celého roku je takových míst v různých koutech naší malé země několik.

 Ale border kolie, které neprojdou zdravotními testy  nejsou připuštěny do chovu !!!  Předávají  tedy své skryté vady (CEA, PRA, DKK) svým potomkům, které najdete v inzerci jako border kolie bez PP.  Až Vaše borderka v dospělosti oslepne nebo bude mít těžkou dysplazii, bude to pro Vás jistě velmi smutné, protože léčit tyto nemoci nelze. Do chovu nejsou připuštěni ani jedinci s nevhodnou povahou, kterých přibývá a své negativní vlastnosti předávají svým potomkům.

Narozená štěňata jsou zázrak, nejsou nikdy bezcenná, mají svou hodnotu a vždycky bude pro každého jejich nového majitele těžší vyhodit na ulici psa,  za kterého zaplatil deset až dvacet tisíc. Takového aspoň zkusí radši prodat než darovat přes Annonci a před prodejem se bude snažit dát mu třeba dobře najíst . Ne všichni lidé jsou hodní a přátelé zvířat, to znám ze své bohaté praxe z útulků pro psy.  Pro někoho je koupě psa  momentální dobrodružné rozhodnutí a štěně, které rozkouše ovladač od televize chvíli potom co okousalo mobil, může letět obloukem vzduchem a zlomit si vaz.

Pro svá štěňata může skutečně dobrý chovatel udělat dvě věci – koupi stvrdit smlouvou (moje chovatelská stanice vyžaduje, aby pes byl při případném prodeji nabídnut zpátky do mé chovatelské stanice a nikde necestoval) a neudělat ze štěněte bezcennou věc, která je prodána prvnímu zájemci za pár korun. 

 

 

 

 

    Prosím, kupujte jen psy s průkazem původu nebo se ujměte pejska z útulku a nepodporujte množitele border kolií bez pp.

aktuality
V případě zájmu o štěně nás můžete kontaktovat.
[24.06.2022]
Máme štěňátka - vrh M
[11.10.2021] rodiče: Ahoi Ambra Professional + Lucky for You Sweet Like Chilli (import Maďarsko)
Aktuálně jsou v chovatelské stanici štěňátka právě na prodej !
[29.09.2021] Více info telefonicky 602 368 265
Máme štěňátka
[13.09.2019] Nabízíme štěňátka narozená 11.7. 2019 - k odběru. Předpoklad velmi příjemné povahy, více informací telefonicky 602 368 265 nebo 602 888 511. Budeme se těšit na nové majitele !
Přehled odchovů
[24.11.2018] Doplnila jsem přehled odchovů
 
  

AMBRA © 2009 ambra@psiskola.cz | Věra Brunclíková | +420 602 368 265
Mezinárodně uznaná chovatelská stanice reg. číslo 1403/97 založena 18.7. 1997 - odchovány vrhy A - H
Psí škola | Border kolie
Chov > Proč štěně s PP