česky 
 

HISTORIE PLEMENE

 

 

obrázek Border kolie (border collie) pochází ze středověkých ovčáckých psů. První zmíňky o psech, které podle popsaného způsobu práce a vzhledu by mohly být border koliemi pocházejí z 16. století a jsou uvedeny v latinsky psaném spise De Canibus Britannicus. Původně se border kolie používaly hlavně k práci se stádem ovcí v Anglii a Skotsku. Majitelé ovčích stád oceňovali na border koliích jejich inteligenci a vytrvalost, k chovu se využívali nejvíce psi, kteří dokázali perfektně pracovat se stádem zvířat. Ovčáci si chtěli obvykle od svých nejlepších psů nechat štěně jako svého dalšího ovčáckého psa doma na farmě, aby si vychovali dalšího pomocníka, který mu bude denně pomáhat při práci.

A tak v roce 1906 vznikla v Anglii organizace ISDS (International Sheep Dog Society), která existuje dodnes a sdružuje chovatele pracovních border kolií. Tato organizace je tedy zaměřena pouze na pracovní border kolie a jejich cílem je podržet a ochránit mimořádné schopnosti border kolií, aby i do budoucna zůstali nejlepšími ovčáckými psy na světě. V roce 1910 byl uznán pro tyto psy oficiální název border kolie. Border znamená hranice – border kolie byly chovány nejvíce v hraničním pásmu mezi Anglií a Skotskem. Slovo Collie může být odvozeno do slova Coaly – to znamená "černý, jako uhel" nebo je odvozeno od plemene ovcí colley. Slovo kolie znamená "potřebný předmět".

obrázek Old Hemp - zakladatel rodu border kolieZakladatelem rodu border kolie je první registrovaný pes Old Hemp (na obrázku vlevo) a první registrovaná fena Old Maid. Old Hemp je také otcem více než 200 registrovaných štěňat.

V roce 1933 byla border kolie poprvé vystavována v Austrálii a tamní plemenná kniha začala border kolie registrovat od roku 1945. Britský Kennel Club však border kolii začal oficiálně registrovat v roce 1976 a to po dlouhých a obtížných jednáních s ISDS. Dlouho se řešil spor, jestli bude nejlepší ovčácký pes světa "obětován" jako mnoho jiných plemen, aby ztratil své původní kvality a stal se výstavním psem. Ve Velké Británii se našlo řešení a byl uzavřen kompromis: obrázek border kolieISDS provádí i nadále chov s cílem zachovat všechny vynikající vlastnosti tohoto plemene a Kennel Club se snaží docílit ideál krásy podle jednoho standardu plemene. První titul na Cruftově výstavě získala border kolie v roce 1982. Mezinárodní kynologická organizace FCI border kolii oficiálně uznala teprve koncem osmdesátých let 20. století. První štěňata border kolie se v ČR narodila v roce 1994.

Klub sdružující majitele border kolií v ČR je prostřednictvím ČMKU členem Mezinárodní kynologické organizace FCI a řídí se standardem, jehož předlohou je původní anglický standard.

 

aktuality
V případě zájmu o štěně nás můžete kontaktovat.
[24.06.2022]
Máme štěňátka - vrh M
[11.10.2021] rodiče: Ahoi Ambra Professional + Lucky for You Sweet Like Chilli (import Maďarsko)
Aktuálně jsou v chovatelské stanici štěňátka právě na prodej !
[29.09.2021] Více info telefonicky 602 368 265
Máme štěňátka
[13.09.2019] Nabízíme štěňátka narozená 11.7. 2019 - k odběru. Předpoklad velmi příjemné povahy, více informací telefonicky 602 368 265 nebo 602 888 511. Budeme se těšit na nové majitele !
Přehled odchovů
[24.11.2018] Doplnila jsem přehled odchovů
 
  

AMBRA © 2009 ambra@psiskola.cz | Věra Brunclíková | +420 602 368 265
Mezinárodně uznaná chovatelská stanice reg. číslo 1403/97 založena 18.7. 1997 - odchovány vrhy A - H
Psí škola | Border kolie
Historie plemene